from 1.199TRL
Rezervasyon Yap

Kuzey Mezopotamya Gap Turu

Değerlendirme Yok

Süre

7 Gün

Tur tipi

Günlük tur

Grup Sayısı

Limitsiz

Dil

___

GENEL BAKIŞ

Güneydoğu Anadolu’dan başlayan Mezopotamyayı birlikte keşfetmeye davetlisiniz.


Adana, Taş Köprü, Sabancı Camii, Antakya, St Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar Camii, Harbiye Şelalesi, Gaziantep, Hz.Yuşa Türbesi, Zeugma Müzesi, Halfeti Tekne Turu, Adıyaman, Nemrut Dağı Güneş Batışı, Nissibi Köprüsü, Siverek, Diyarbakır Ulu Camii, Batman,  Hasankeyf, Midyat, Mardin, Kasımiye Medresesi, Ulu Camii, Şahtana Konağı, Mor Gabriel, Göbeklitepe, Harran, Gaziantep, Adana, Aksaray, Tuz Gölü, Ankara, İstanbul

Tur Programı

1. Gün

İstanbul, Kocaeli, Düzce, Bolu, Ankara
1. Gün Pazar

Araç Hareket Noktaları ve Saatleri;

17:00 Bakırköy Ömür Plaza Karşısı
17:30 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)
18:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
18:15 Kartal Köprüsü Otobüs Durağı
18:30 Çayırova Mc Donalds Önü
19:15 İzmit Halk Evi Karşısı Otobüs Durağı
20:15 Sakarya Berceste Tesisi
21:30 Düzce Kaynaşlı Türsan Park Tesisi
23:55 Meşrutiyet Caddesi 22/3
00:10 Aşti Önü Berat Büfe Yanı
02:40 Aksaray E-5 IşıklarKonaklama: Gece Yolculuğu

2. Gün

Adana, Taşköprü, Sabancı Camii, Antakya, Harbiye Şelalesi
2. Gün Pazartesi: Adana, Taş Köprü, Sabancı Camii, Antakya, St Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar Camii,Harbiye Şelalesi

Ankara'da Siz Değerli Misafirlerimizle buluşup, Aksaray istikameti ile Yüzölçümü 3150 km² olan Çukurova Yaylasının ortasında yer alan ve 560 km uzunluğunda, Kayseri-Pınarbaşı ilçesinden, 1500m. yükseklikteki Uzun Yayla'dan doğan Zamantı Suyu’nun devamı Seyhan Nehrinin bereketli sularıyla beslenen şehir Adana’ya hareket ediyoruz. Adana’ya vardığımızda 385 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmış Taşköprü’yü aracımızdan görerek, Mimar - Mühendis Necip Dinç tarafından yapılmış, Kubbe çapı 32 m, kubbe yüksekliği 54 m olan ve 1998 yılında hizmet vermeye başlayan Sabancı Merkez Cami’ni geziyoruz. Ardından İskenderun istikameti ile Kilikya'yı Suriye'nin içine bağlayan en önemli geçit olan Belen istikametinden dinlerin, kültürlerin kardeşliğini simgeleyen, Musevi, Hıristiyan ve Müslüman toplumlarının yaşadığı 23 yüzyıllık geçmişi olan ve Gastronomi Şehri Antakya’ya varıyoruz. Verilecek Öğle Yemeği Molası sonrası gezimize Dünya’nın ilk Kilisesi olarak kabul edilen, İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna inanılan St. Pierre Kilisesi ile başlıyoruz. Ardından bugünkü Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk Cami olduğu kabul edilmiş Habibi Neccar Camii’ni geziyoruz. Cami avlusunda günümüzde bu mezarlar Hz. Yahya, Hz. Yunus ve sonradan gönderilen Hz. Şem-un Safa Türbeleri olarak ziyaret edilmektedir. Antakya ziyaretlerimizin bitiminde, tarihte zengin halk tarafından yapılan köşkleri, tapınakları ve eğlence yerleriyle ünlü Harbiye ve Şelalelerini geziyoruz. Verilecek mola devamında Antakya gezimizi tamamlıyor ve yaklaşık 3 saatlik yolculuğumuzun ardından 8 Şubat 1921 tarihinde "Gazi" ünvanı alan Gaziantep’te Otelimize Ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde .

Kahvaltı: Aksaray - Demireller Tesisleri / Serbest Zaman
Öğle Yemeği: Antakya - Neccar Restoran / Yöresel Menü
Akşam Yemeği: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Konaklama: Büyük Veliç Otel, Dedeman Otel, ŞirehanKonaklama: Büyük Veliç Otel, Dedeman Otel, Şirehan

3. Gün

Gaziantep, Halfeti Tekne Turu, Adıyaman, Nemrut Dağı
3. Gün Salı: Gaziantep, Hz.Yuşa Türbesi, Zeugma Müzesi, Halfeti Tekne Turu, Adıyaman, Nemrut Dağı Güneş Batışı

Otelimizde Alacağımız Kahvaltı Sonrasında, Roma döneminde gözetleme kulesi olarak yapılmış Gaziantep Kalesi'ni panoramik izledikten sonra, Hz. Musa’nın yeğeni, Kuran-ı Kerim'de adı geçen 28 Peygamberden 17. Olan Hz. Yuşa Türbesi'ni de ziyaret edebileceğimiz Bakırcılar Çarşısı'na ulaşıyoruz. Vereceğimiz yaklaşık 1 saatlik molada, Türkmen Ağası ve Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından, 1635-1638 yılları arasında yaptırılmış Tahmis Kahvehanesinde Melengiç Kahvesi içebilirsiniz. Molamızın sonunda Romalı Generallerin villalarının taban mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi ziyaretimizi yaparak, Kara Gül'ü ile ünlenmiş Halfeti'ye ulaşıyoruz. Bizi bekleyen teknemize binip, 2000 yılında su tutmaya başlayan Birecik Barajı'nın 643 km²lik gölet kısmında yapacağımız yaklaşık 1 saatlik Tekne Turu'na (Ekstra: 35.00TL) katılıyoruz. Rum Kale'yi ve su üzerinde kalan minaresi ile meşhur olan Savaşan Köyü'nü gördükten sonra aracımıza binerek Yaylak, Adıyaman Yolu ile Kahta’ya ulaşıyoruz. Nemrut Dağı (Ekstra: 50.00TL) Turu için Kahta'da bizi bekleyen minibüslerimize binerek II.Mithridates’e, eşi İsias’a, kızı Antiochis’e ve yiğeni Aka’ya ait olduğu anlaşılan Karakuş Anıt Mezarı, 7m genişliğinde, 30m yüksekliğinde ve 12m uzunluğundaki Cendere Köprüsünü görüyoruz. sonrasında yaklaşık 35 dakikalık yolculuğumuzun sonunda Nemrut Dağı'ndaki tesislere ulaşıp araç değiştirerek yürüyüşe başlayacağımız noktaya aktarılıyoruz. Buradan 2150m rakımlı Nemrut Dağı'nda bulunan Tümülüs'e yürüyeceğiz. Antiochos ve Tanrı Heykellerini görüp Güneşin Batışını izledikten sonra Kahta'ya dönüp Otobüsümüz ile Adıyaman'da Otelimize Ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

Kahvaltı: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği: Halfeti – Fırat Restoran / Haşhaş Kebabı Menü
Akşam Yemeği: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Konaklama: Adıyaman – Antiochos Otel


Konaklama: Adıyaman – Antiochos Otel

4. Gün

Nissibi Köprüsü, Siverek, Diyarbakır, Batman,Hasankef, Midyat
4. Gün Çarşamba: Nissibi Köprüsü - Siverek - Diyarbakır Ulu Camii - Batman - Hasankeyf - Midyat

Otelimizde Alacağımız Kahvaltı Sonrasında, 610m uzunluğunda ve 2015 tarihinde hizmete açılmış Nissibi Köprüsü’nden geçerek Siverek istikametini kullanıp eski adı Assur kaynaklarında Amidi olarak geçen, Arap akınları sırasında bölgeye yerleşen Bekr adındaki bir aşiret nedeniyle adı Bekr diyarı anlamında Diyar-ı Bekr olarak söylenen ve Atatürk’ün 1937’de halka yaptığı konuşma esnasında, yeni adından bahsettiği Diyarbakır'a vardığımızda 35 Yaş, Haydi Abbas ve Atatürk'ü Düşünürken şiirlerinin yazarı Cahit Sıtkı Tarancı'nın 1910 yılında doğduğu ve 1973 yılında Müze'ye çevrilen Evi'ni geziyoruz. Sonrasında, Hz.Ömer döneminde 639 yılında Diyarbakır’a egemen olan Müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabed olan Martoma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle oluşmuş ve Selçuklu, Artuklu, Osmanlı, Akkoyunlu zamanında da onarım görmüş ve İslam'ın 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camii'ni gezdikten sonra M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surları, Keçi Burcu'nu, Mardin Kapı'yı ve Cennet Bahçelerini gördükten sonra Batman’a varıp Öğle Yemeği Molası vereceğiz. Mola Bitiminde Yukarı Mezopotamya’dan Anadolu’ya geçiş yolu üzerinde ve Dicle nehrinin kenarında kurulmuş olması nedeniyle stratejik bir öneme sahip, Artuklu beyliği' nin 1102-1232 yılları arasında başkentliğini yapan Hasankeyf’i, yüksekliği 135 m, gövde hacmi 23,7 milyon m³ Olan Ilısu Barajı’nın altında izledikten sonra Telkari, Süryani Şarabı alış verişi için Midyat’ta boş zaman vereceğiz. Midyat gezimizden sonra Mardin'de Otelimize Ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

Kahvaltı: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği: Batman – Ali Usta Restoran / Serbest Menü
Akşam Yemeği: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır
Konaklama: Mardin - Mesopotamia Garden Hotel
Konaklama: Mardin - Mesopotamia Garden Hotel

5. Gün

Mardin, Kasımiye Medresesi, Mor Gabri, Göbeklitepe, Urfa
5.Gün Perşembe: Mardin, Kasımiye Medresesi - Ulu Camii - Şahtana Konağı - Mor Gabriel - Göbeklitepe , Balıklıgöl, Urfa

Otelimizde Alacağımız Kahvaltı Sonrasında, Akkoyunlu Hükümdarı Cihangiroğlu Kasım Padişah döneminde tamamlanmış, toplam 23 medrese odası bulunan Kasımiye Medresesini ziyaret edip, Diyarbakır Kapı'ya ulaşarak minibüslere (Ekstra:2.00TL) bineceğiz. Cumhuriyet Meydanı'nda indikten sonra Kitabesine göre 1176 tarihli, banisi ise Diyarbekir Meliki II.Kutbüddin İlgazi olan Ulu Camii ziyaretimizden sonra 1890 yılında Mimarbaşı Lole tarafından yapılan, Eski Ptt Evi’ni görerek vereceğimiz serbest zaman sonrası, 793 yılında tadilat yapmasından sonra onun adıyla anılan Mor Hananyo Manastırı olarak bilinen Deyrul Zaferan Manastırı ziyaretimizin bitiminde Mardin'den ayrılarak eski adı Dunaysır olan Kızıltepe, Tilmuz ve Örenşehir isimlerini alan Viranşehir istikameti ile İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7bin yıl daha eski, kazılarına 1995 yılında başlanmış, bilinen ilk İbadethane ve Yerleşim Yeri özelliğini taşıyan Tarihin başlangıç noktası Göbeklitepe’ye ulaşıyoruz. Günümüzden 11.500 Yıl öncesini gördükten sonra Hz İbrahim'in ateşe düştüğü yer olarak bilinen 150m uzunluğunda ve 30m genişliğinde ve derinliği 3m olan, içinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunan Balıklıgöl, Nemrut'un kızı Zeliha'nın göz yaşlarından oluştuğuna da inanılan Ayn-ı Zeliha Gölü, Hz. İbrahim'in Doğduğu ve bir Ceylan tarafından emzirildiği Mağara ziyaretlerimizi yaptıktan sonra, Şanlıurfa Çarşıları'nı gezerek Gümrük Hanı'na ulaşıyoruz. Vereceğimiz boş zaman bitiminde Şanlıurfa'da Otelimize Ulaşıyoruz. Kısa bir süre dinlendikten sonra Akşam Yemeği ve Sıra Gecesi için otelimizden ayrılıyoruz. İsteyen misafirlerimiz ile Kurtuluş Savaşı'nın bize mirası Sıra Gecesi (Ekstra: 100.00TL) Organizasyonumuza katılabilirler. Konaklama Otelimizde

Sıra Gecesi: Gülizar Konukevin de Mercimek Çorbası, Porsiyon Karışık Kebap, Lebeni, Bostana, Çiğ Köfte, Yöresel Tatlı, Mırra, Ayran, Sınırsız Çay, Sınırsız Su, Sınırsız Eğlence (Ekstra 100 TL)

Kahvaltı: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği: Mardin – Ebrar Restoran / Mardin Tabağı Menü
Akşam Yemeği: Tur Ücretine Dahil Değildir. Sıra Gecesi Programı Akşam Yemeklidir.
Konaklama: Şanlıurfa – Grand Gülizar Otel


Konaklama: Şanlıurfa – Grand Gülizar Otel

6. Gün

Urfa, Harran – Gaziantep - Adana - Aksaray - Tuz Gölü - Ankara
6. Gün Cuma: Urfa, Harran , Gaziantep, Adana, Aksaray, Tuz Gölü , Ankara

Otelimizde Alacağımız Kahvaltı Sonrasında, İslâm tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh Peygamber’in torunlarından Kaynan"a veya İbrahim Peygamber'in kardeşi Haran'a bağladığı, Hz. İbrahim"in Filistin'e gitmeden önce oturduğu, Harran'a vararak 150-200 yılı aşkındır kullanılan kubbeli Harran Evleri‘nin ziyaret edip, üreme dönemi olan Şubat - Mart aylarında kafeslerinden çıkarılarak doğaya salınan ve Dünya üzerinde yaklaşık 285 adet kalan Kelaynak Kuşları’nı izledikten sonra Gaziantep'te yol üzerinde bulunan Baklavacılar’a uğrayarak Alış Veriş yapıp Nurdağı'na ulaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise ikinci en büyük viyadükü olarak göz dolduran Atatürk Viyadükü'nden geçerken Cennetle müjdelenen Sahabelerden Hz Ukkaşe(r.a.)'yi selamlayıp Adana Şakir Paşa Hava Alanı'na misafirlerimizi bıraktıktan sonra adı Hitit tabletlerinde Kurşura, ilk çağda Garsaura olarak geçen, Kapadokya Kralı Archeleos'un yeniden inşaa ettiği Aksaray'a ulaşıp vereceğimiz ihtiyaç molası sonrasında Türkiye'nin tuz ihtiyacının %40'ının sağlandığı, meteorolojik suların yeraltına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzeye taşımasıyla oluşan, 1.665 km² alanı bulunan Tuz Gölü'nün yanından geçip 13 Ekim 1923'te başkentimiz olmuş Ankara istikameti ile yaklaşık 15 saat sürecek dönüş yolculuğumuzun Gece Saatlerinde bitiminde İstanbul'a Vardığımızda Sizleri Aldığımız Noktalarda Bırakarak Bir Sonraki Organizasyonumuzda Buluşmak Üzere Vedalaşıp, Turumuzu Tamamlıyoruz.

Kahvaltı: Otelde Set-Menü Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği: Şanlıurfa – Tatlısöz Restoran / Ciğer Kebap Menü
Akşam Yemeği: Yol Üzeri Tesislerde Serbest Zaman
Konaklama: Bu Gece Konaklama Yapılmayacaktır


Konaklama: Bu Gece Konaklama Yapılmayacaktır

7. Gün

Ankara, İstanbul
7. Gün Cumartesi: İstanbul

İstanbul'a Vardığımızda Sizleri Aldığımız Noktalarda Bırakarak Bir Sonraki Organizasyonumuzda Buluşmak Üzere Vedalaşıp, Turumuzu Tamamlıyoruz.Konaklama: İstanbula Varış

Fiyata Dahil & Hariç Hizmetler

Tur Kategorileri

Kültür Turları
Rehberli Turlar

Tur Lokasyonu

Yorumlar

0/5
Değerlendirme Yok
Toplamda 0 review
Mükemmel
0
Çok İyi
0
Ortalama
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Gösterilen 1 - 0 ile 0 toplamda

Bir değerlendirme yazın

Created with Sketch.
itibaren 1.199TRL

Bunları da sevebilirsiniz