itibaren 0₺
Check Availability

Konya Şeb-i Arus Turu

Oylanmadı
Süre

2 GÜN

Tur Tipi

Günlük Tur

Grup Sayısı

1 kişi

Diller

___

Şeb-i Arus turları, Mevlana’nın ve Şems-i Tebrizi’nin hayatlarının geçtiği yerleri yakından tanımanıza ve düşüncelerinin yayıldığı toprakları keşfetmenize olanak sağlıyor. Şeb-i arus, Mevlana’ya göre kavuşma günüdür. Öleceği gün için Düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i arus kelimesini kullanmıştır. Her sene aralık ayında Konya’da Şeb-i Arus törenleri düzenlenerek sema yapıyor, Mevlana’nın düşünceleri anlatılarak Mevlana’nın hayatını yakından tanımamız sağlanıyor.

1. Gün

Gece yolculuğu

2 gün: Konya Mevlana müzesi ve türbesi , Alaeddin Tepesi, Sille köyü, Şems-i tebrizi ve Şeb-ı arus töreni

Alaeddin Tepesi:Konya’nın merkez ilçesi olan Karatay’da yer alan Alaeddin Tepesi, 20 metre yüksekliği ile dikkat çeken bir tepe. Halk arasında höyük olarak da adlandırılan ve tarih öncesi yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken tepe tarihi değerinin yanı sıra mesire alanı olarak işlev görüyor olması sebebiyle de tercih ediliyor. Şehre hakim konumda yer alan Alaaddin Tepesi, cami ve kümbetlere de ev sahipliği yapıyor. Mevlana Müzesi ve Türbesi: Konya ve turizm denildiğinde akla öncelikle inanç ve kültür turları geliyor. Şehirde yapılan ziyaretlerin başlangıç noktası olan Mevlana Müzesi ve Türbesi ise 1926 yılından beri Türkiye’ye hizmet veren en eski müzelerden biri olma özelliğine sahip. Mevlânâ Celaleddin Rumi’nin türbesinin bulunduğu yer olması sebebiyle yoğun bir ilgi gören türbe; Hürrem Paşa, Fatma Hatun, Sinan Paşa, Hasan Paşa türbelerine de ev sahipliği yapıyor.

Turumuza kısa bir mola veriyoruz öğle yemeğimizi alıyoruz Konya’ya gelipte etli ekmek yemeden olmaz diyerek sizler için seçtiğimiz  restoranınıza giderek güzel lezzetler tatma imkanı buluyoruz sonrasında turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Sille köyü:Konya'ya dair 5000 yıllık bir köy olması sebebiyle dikkat çeken sille köyü, hayatın yoğunluğundan ve şehri kaotik yapısından sıkılanlar için eşsiz bir seçenek. Huzurlu ve sakin bir ambiyansa sahip olan köy, her köşesinde gizli olan ayrıntılar ile görenleri adeta büyülüyor. Frigyalılar ile başlayan ve Bizans döneminden itibaren Konya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri haline gelen sille köyü, günümüzde Selçuklu ilçesine bağlı bir mahalle olarak sayılıyor. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu köy günümüzde huzurlu bir ambiyansa sahip olması sebebiyle günübirlik ve kısa süreli seyahatlerin en sevilen destinasyonlardan biri.

İnce Minareli Medrese: Selçuklu ilçesinde yer alan İnce Minareli Medrese Alaaddin Tepesi’nin batısında konumlanıyor. Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus devrinde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından hadis ilmi öğretilmek amacıyla inşa ettirildiği düşünülüyor. Günümüzde ise bu medrese, hem tarihi hem de mimari açıdan önemli bir yere sahip.Ücretsiz şekilde ziyaret edebileceğiniz medrese Selçuklu devrinde kullanılan kapalı avluya sahip medreseler arasında yer alıyor olması sebebiyle dikkat çekici. Mimari yapısıyla dikkat çekiyor olması hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesini sağlıyor.

 

Bu ziyaretimizin ardından Akşam yemeğimiz sonrası 20:00 da başlayan Şeb-i aruz törenlerine katılmak üzere Mevlânâ Kültür Merkezi’ne geçiş yapıyoruz yaklaşık 2:5-3 saat sürecek olan tören sonrası  turumuzu bitiriyor İstanbul’a Doğru dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Sabah’a karşı İstanbul’a ulaşıp siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalarda bırakarak bir başka pelittour organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

  • - PELİTLİ TURİZM Güvencesi
  • - Lüks Araçlar İle Ulaşım
  • - Çevre Gezileri
  • - Rehberlik Hizmetleri
  • - Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • -Sabah Kahvaltısı
  • - Akşam Yemeği
  • - Kişisel Harcamalar

Tur Lokasyonu

İncelemeler

0/5
Oylanmadı
Üstünden 0 yorum
Mükemmel
0
Çok Güzel
0
Ortalama
0
Zayıf
0
Çok kötü
0
Gösterim 1 - 0 in 0 toplamda

Yorum yaz

from 0₺

Bunları da beğenebilirsin