itibaren 0₺
Check Availability

Amasya Tokat Çorum Turu

Oylanmadı
Süre

4 GÜN

Tur Tipi

Günlük Tur

Grup Sayısı

1 kişi

Diller

___

1 GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile Belirtilen saatlerde ve hareket noktalarında buluştuktan sonra pelittour olarak Amasya Tokat Çorum turumuza araç içi ikramlar eşliğinde başlıyoruz.

2 GÜN
2 GÜN

Hattuşaş, Yazılıkaya, Çorum, Tokat Sabah yolda alacağımız kahvaltı sonrası UNESKO tarafından koruma altına alınmış Hititlerin başkenti Hattuşaş Antik Kente ulaşıyoruz . Hattuş Antik Kentindeki gezimizde sırasıyla kral kapı, sfenksli kapı ,yer kapı, potern, hiyeroglifli oda, hitit surları, büyük mabed ve Nişantaşını görüyoruz. Meşhur yeşil taşı ve büyük Tapınağı gördükten sonra Hitler’in açık hava Tapınağı olan yazılıkaya geçiyoruz. Burada hitit tanrıları kabartmalarının bulunduğu odaları ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz sonrasında Çorum merkezi hareket ediyoruz. Çorum merkezde öğlen yemeğimizi ve leblebilerimizi almak için siz değerli misafirlerimize serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasına da Çorum şehir Merkezi’nde bulunan tarihi saat kulesinin bulunduğu meydanda fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molası sonrasında Hititlere başkentlik yapmış bu önemli şehirde, kazılar sonucu elde edilmiş birçok tarihi eserin sergilendiği Çorum arkeoloji ve etnografya müzesini geziyoruz. Müze gezimizin ardından bir saatlik yolculuk sonrasında konaklama ve akşam yemeği için Tokat’a doğru yola çıkıyoruz. Tokat’a ulaşarak merkezde bulunan otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alarak konaklama imkanı buluyoruz.

3 GÜN
3 GÜN

Tokat, Ballıca mağarası, Ferhat şirin müzesi, Amasya Sabah sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası aracımıza binerek rehberimiz eşliğinde turumuza başlıyoruz. Anadolu’da taş baskı yazmacılık denildiğinde akla ilk gelen şehir olan Tokat’ta ilk durak noktamız Tokat kalesi eteklerinde bulunan Tokat arkeolojik müzesi oluyor. Anadolu tarihinde yer alan çok önemli eserlerini sergilendiği arkeoloji Müzesi’nde kronolojik sıralamaya uygun yapılmış düzenlenmesi ile modern müzecilik anlayışının esinlerini göreceksiniz. Etnografik eserlerinde sergilendiği müze gezimiz sonrasında Yazmacılar Çarşısı olarak da bilinen Taşhan’a ulaşıyoruz. Verilen serbest zaman içerisinde dileyen misafirlerimiz taşhan da alışveriş yapabilir dileyen misafirlerimiz de avlusunda ki oturma alanında çay kahve içebilirler. Taşhan‘da verilen serbest zaman sonrasında Tokat Mevlevihane’sine gidiyoruz. Mevlevilik hakkında rehberimizin anlatımlarını dinliyor ve Mevlevihane’yi geziyoruz. Sonrasında hemen yakınlarında bulunan tarihi saat kulesine geçerek fotoğrafimizi çekiyoruz. Fotoğraf molası sonrasında ballıca mağarasına hareket ediyoruz. Ballıca mağarası dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor. Ballıca mağarasındaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibi, yaşı yaklaşık 3, 4 milyon yıl olarak tespit edilen ballıca mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün soğan sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Mağaranın ziyarete açılan bölümlerinde dolaşırken kendinizi her adımda hayrete düşüren heyecan verici ve gizemli bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Ballıca mağarası gezimiz sonrası dillere destan olmuş aşıklar olan Ferhat ve Şirin’in Efsanesin de Ferhat’ın Şirin için dağları delerek açtığı su kanallarını görmeye gidiyoruz. Su kanallarının görüldüğü noktada Amasya Belediyesi tarafından açılmış olan aşıklar müzesini geziyoruz daha sonrasında Amasya’da bulunan otelimize doğru hareket ediyoruz, otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alarak konaklama imkanı buluyoruz.

4 GÜN
4 GÜN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Osmanlılar döneminde şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya gezimiz başlıyoruz. İlk olarak mumya müzesi olarak bilinen Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji, Etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya’da Şehzadelik yapmış ve Osmanlı’ya padişah olmuş sultanlarımızdan, Sultan ikinci Beyazıt külliyesini ziyaret ediyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, O dönemde payitaht İstanbul’u merak eden ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul Siluetinin çizildiği tarihi Şadırvanı, kapı girişlerindeki denge sütunlarını ve caminin içini gezdikten sonra yeşil ırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak Sivas’tan doğarak Samsun’un Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, Yeşilırmak’ın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Amasya Osmanlı döneminden kalma 18 ve 19. yüzyıl konakları, yeşil ırmak boyunca inci tanesi gibi dizilip yalı olarak adlandırıldığını, İran kökenli Pontus krallarının mezarlarının Harşena Dağı’na oyarak tapınak görüntüsü aldığını, Ferhat ve Şirin efsanesi ile hafızalara unutulmaz bir biçimde nasıl kazandığını ve şehzadeler Parkı’ndaki padişah büstleriyle tarihsel bağını koparmadığını göreceğimiz bir görsel şölen de sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler Parkı’nda yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş alçak köprüden geçerek Hazeranlar konağı da görebileceğimiz bu gezimiz de Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Hazeranlar konağı ve Çevresinde vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz kral Kaya mezarlarının yanına kadar çıkabilecekler. Serbest zamanımız sonrasında Osmanlı döneminde hastane olarak kullanılan Bimarhane’yi ziyaret edeceğiz. Dönem itibarıyla kullanılan tedavi yöntemlerinin yazılı ve görsel sunumlarının yapıldığı Bimarhane gezimiz sonrası da ardından İstanbul’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak bir başka pelittour organizasyonda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

 • - Program Dahilindeki Tüm Çevre Gezileri
 • - Feribot, Otopark, Otoban ve Köprü Ücretleri
 • - Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • - Lüks Araçlar ile Ulaşım
 • -Araç İçi Su İkramı
 • -Seyahat Sigortası (D2)
 • -TÜRSAB belgeli Araçlar
 • - Tüm Öğle Yemekleri
 • - Tüm Özel Harcamalar
 • - Tüm Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • - Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

Tur Lokasyonu

from 0₺

Bunları da beğenebilirsin